Haberler

Anasayfa / Haberler
Lastiklerinizin Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Lastiklerinizin Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Lastiklerin doğru kullanılması hem maddi hasarları önler hem de istenilen performansın elde edilmesini sağlar. Ancak ne yazık ki sürücüler, hayati önem taşıyan lastikler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değildir.
 
Biz de bu nedenle hem iyi bir performans elde etmeniz hem de lastik ömrünü uzatmanız için dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değinmek istedik. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak lastiklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.
 
Lastiğin hava basıncını doğru ayarlayın
Lastiklerinizin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir ve araç üreticisinin belirlediği değerlere (sürücü kapısının iç tarafında bulunur) uygun olmalıdır. Aksi takdirde lastikleriniz garanti kapsamından çıkabilir. Düşük hava basıncı lastiğin omuzlarında, yüksek hava basıncı ise taban merkezinde düzensiz ve çevresel aşınmaya sebebiyet verebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hava basıncının lastik soğukken ölçülmesi daha uygun bir uygulamadır.
 
Rot ayarını yaptırmayı ihmal etmeyin
Rot ayarı, lastiklerin yere temas alanını düzenler ve tekerleklerin birbirine paralel alarak yol almasını sağlar. Rot ayarı bozuk lastikler birbirine paralel değildir. Bu durum erken aşınmaya neden olabileceği gibi lastik ömrünün kısalmasının yanı sıra sürtünmenin normalden daha fazla olması nedeniyle yakıt tüketiminin artmasına, süspansiyon ve döner aksamda hasarlar meydana gelmesine neden olur.
 
Lastik tamirinin fitil ile yapılmasına izin vermeyin
Lastikler birçok farklı yöntemle tamir edilebilir. Bunlardan en kolay ve hızlı olanı fitil ile hava kaçağının engellenmesidir. Bu geçici yöntem, lastiğinizin garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilir. Çünkü birçok lastik üreticisi, fitil ile tamir edilmiş bir lastiğe garanti vermez. Lastiklerinizi tamir ettirirken normal yama ya da mantar yama yöntemlerini tercih etmeye çalışın. Bu seçenekler hem lastiğin garanti kapsamından çıkmasını engeller hem de lastiğin ömrünü uzatır.

27.08.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı
WhatsApp chat